Rozpoczęcie sezonu narciarskiego w Karkonoszach

0
304

Sprzyjająca w ostatnim czasie aura pogodowa, istotnie wpłynęła na przygotowania sezonu zimowego w ośrodkach narciarskich. W jednym z bardziej popularnych w Polsce górskich kurortów jakim jest Karpacz już w najbliższy weekend pierwsi narciarze i snowboardziści będą mogli rozpocząć sezon w stacji narciarskiej Winterpol Biały Jar.

Oczekiwanie na otwarcie tegorocznego sezonu zdecydowanie było dłuższe niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą przedwcześnie zamkniętych ośrodków narciarskich w minionym sezonie, dlatego też zainteresowanie zimowymi aktywnościami obecnie jest bardzo duże.

Stacje narciarskie nie tylko te w Karkonoszach, Sudetach czy Podhalu pracują nad przygotowaniem sezonu już od kilku tygodni. W Białym Jarze w Karpaczu prace związane z naśnieżaniem stoków, pomimo dodatnich temperatur rozpoczęły się już z początkiem listopada. Było to możliwe ponieważ stacja narciarska Winterpol Karpacz jako jedna z nielicznych w Polsce posiada fabrykę śniegu (tzw. Snow Factory), która umożliwia produkcję śniegu nawet w dodatnich temperaturach tych sięgających do + 20°C. Urządzenie w szybki sposób ochładza wodę do temperatury zamarzania i w efekcie końcowym otrzymywane są „suche śnieżynki” o najwyższym stopniu zamrożenia. Fabryka śniegu gotowa jest do pracy zaraz po podłączeniu do prądu i wody oraz może pracować przez całą dobę, bez względu na temperaturę powietrza i wody.

Utrzymujące się od prawie dwóch tygodniu ujemne temperatury umożliwiły również uruchomienie tradycyjnego systemu, który składa się z armatek śnieżnych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w terenach górskich występowały opady śniegu, które istotnie wpłynęły na datę otwarcia sezonu zimowego 2021 / 2022.

„W zasadzie każdego dnia odbieramy bardzo dużą ilość telefonów z pytaniami kiedy nastąpi otwarcie wyciągów” – wspomina Noemi Kościsz z stacji narciarskiej Winterpol Karpacz Biały Jar. „Już dziś możemy potwierdzić z stu procentową pewnością, że pierwsi narciarze będą mogli wyjechać na nasze nartostrady już w najbliższy weekend 4-5 grudnia” – dodaje.

W najbliższą sobotę i niedzielę w Karpaczu dla miłośników sportów zimowych będzie dostępna 6 osobowa kolej linowa wraz z trasą o długości 1100m. W kolejnych dniach będą prowadzone prace związane z otwarciem dodatkowych tras. W nadchodzący weekend rozpoczną swoją pracę szkoła narciarska M&M Karpacz i wypożyczalnia sprzętu sportowego zlokalizowana przy stoku. Cała infrastruktura będzie czynna od 09:00 do 21:00.

Należy również pamiętać, że podobnie jak to miało miejsce w poprzednim sezonie korzystanie z stoków zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego odbywa się w wysokim reżimie sanitarnym. Nadrzędną zasadą jest obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całej stacji narciarskiej – w tym również podczas korzystania z wyciągów.