Przywłaszczył telefon, w myśl panującego przekonania” znalezione – nie kradzione”

0
214

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył telefon komórkowy o wartości 749 zł. Do zdarzenia doszło na jednej z ulic w Szklarskiej Porębie. Mężczyzna zauważył pozostawiony na ławce telefon komórkowy i go zabrał, w myśl panującego przekonania „znalezione nie kradzione”.

Jak ustalili funkcjonariusze, do zdarzenia doszło 29 sierpnia bieżącego roku w Szklarskiej Porębie. 65-latek, przechodząc obok, na ławce zauważył pozostawiony telefon i go zabrał. Pokrzywdzony poniesione straty oszacował na 749 złotych.

Powiadomieni o przestępstwie policjanci rozpoczęli poszukiwanie osoby, która dopuściła się czynu. Funkcjonariusze na podstawie uzyskanych w sprawie informacji oraz analizy nagrań z kamer monitoringu wytypowali 65-letniego mężczyznę jako podejrzewanego o ten czyn. Mężczyzna oświadczył, że telefon sprzedał w jednym z lombardów. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności sprawy oraz prowadzą czynności, których celem jest odzyskanie telefonu.

Teraz mężczyzna za przywłaszczenie mienia odpowie przed sądem. Czyn ten zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Policja przypomina, że karalne jest zabranie dla siebie znalezionej, cudzej rzeczy.

Każdy kto znalazł cudzą rzecz jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład Policji lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania Policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy.  Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić  własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwalają (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Wykroczenie to może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Jest to tak zwane wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.

podinspektor Edyta Bagrowska