Posłużył się fałszywymi fakturami, w celu wyłudzenia kilkudziesięciu tysięcy podatku VAT

0
347

Mężczyzna w Urzędzie Skarbowym przedstawił faktury poświadczające nieprawdę, dotyczące dostawy towarów do jednej z jeleniogórskich firm

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze prowadzą czynności w sprawie działalności 43-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego podejrzanego o posłużenie się fałszywymi fakturami.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna prowadząc swoją działalność gospodarczą jako firma kurierska w okresie od sierpnia 2018 roku do stycznia 2021 roku wielokrotnie posłużył się fałszywymi fakturami. Mężczyzna w Urzędzie Skarbowym przedstawił 42 faktury poświadczające nieprawdę, a dotyczące dostawy towarów do jednej z jeleniogórskich firm, co nie miało miejsca. Wartość przedstawionych faktur opiewała na ponad 334 tysiące złotych, z czego wyliczono do zwrotu blisko 77 tysięcy złotych podatku Vat, który nienależnie pobrał. Obecnie mężczyzna pobrany podatek wraz z odsetkami musi zwrócić na rzecz Skarbu Państwa.

Aktualnie policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy. Mężczyzna za popełniony czyn odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

podinsp. Edyta Bagrowska