Porody rodzinne powracają do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej

0
119

Od poniedziałku, 15 lutego Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze wznawia porody rodzinne. To długo wyczekiwana wiadomość dla par przygotowujących się do porodu. Priorytetem, jak w każdym przypadku jest bezpieczeństwo, komfort i zdrowie przyszłych rodziców oraz dzieci. Rodzice lub inne bliskie osoby muszą spełnić dodatkowe warunki, by móc towarzyszyć rodzącej na sali.

Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do porodów rodzinnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym Szpitalu. W tym roku będą odbywać się one na wyjątkowych warunkach. W trosce o komfort i bezpieczeństwo Pacjentki, osoby towarzyszącej oraz personelu medycznego, osoba chcąca uczestniczyć przy porodzie musi m.in. wypełnić specjalną ankietę oraz poddać się testowi antygenowemu lub testowi PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2” –mówi dyrektor WCSKJ Nikolaj Lambrinow.


Jak dodaje dyrektor Lambrinow, w przypadku wyniku negatywnego, jeśli nie ma innych przeciwskazań, osoba towarzysząca może być obecna na sali podczas porodu. Przygotowanie do porodu rodzinnego najlepiej zacząć już na 14 dni przed planowanym porodem i maksymalnie ograniczyć swoje kontakty z innymi osobami.

Jakie zasady obowiązują podczas porodów rodzinnych?

W dzień porodu, przyszła mama wraz z osobą towarzyszącą powinna udać się na SOR Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Pacjentka zostanie przyjęta na Oddział Położniczo Ginekologiczny, i wraz z osobą towarzyszącą zostaną poddane badaniu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jeśli obydwa wyniki są negatywne, a lekarz z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego nie stwierdzi innych przeciwskazań, osoba towarzysząca będzie mogła być obecna podczas porodu. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza, który ma na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie Pacjentki i Dziecka. Pozytywny wynik testu u Pacjentki nie wpływa na decyzję o przyjęciu na Oddział.

Więcej informacji dla przyszłych mam można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej https://www.spzoz.jgora.pl/ lub pod numerem telefonu na oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala: 75 753 76 51