Policjanci jeleniogórskiej drogówki w patrolu na motocyklu i quadzie

0
70

W miniony weekend Karpacz i jego okolice patrolowali policjanci jeleniogórskiej drogówki na motocyklu i na quadzie. Policyjni motocykliści w wielu przypadkach docierają do miejsc, do których radiowóz nie możliwości, podobnie jest z wykorzystaniem do służby quada, specjalnie przystosowanego do pełnienie służby patrolowej, nawet w najtrudniejszym terenie.

Policyjni motocykliści sezon rozpoczęli już kilka tygodni temu. Pełnią oni służbę zarówno w Jeleniej Górze, jak również w innych miejscowościach powiatu karkonoskiego. Policjanci jeleniogórskiej drogówki, którzy pełnią służbę w patrolach motocyklowych mają doświadczenie i umiejętności znacznie większe niż inni kierowcy jednośladów. Funkcjonariusz odbywający służbę na motocyklu musi mieć dużą podzielność uwagi, by móc szybko zareagować na sytuację zastaną na drodze. Funkcjonariusze na motocyklach są w stanie szybciej dojechać na miejsce zdarzenia
drogowego czy utrudnień w ruchu.

Wykorzystanie do służby zarówno motocykli, jak i quada gwarantuje szybsze dotarcie z pomocą na czas lub niezwłoczne podjęcie adekwatnych działań prewencyjnych, w realizacji których liczy się czas. Jeleniogórscy policjanci oprócz patroli, które realizują z wykorzystaniem standardowych pojazdów służbowych, niejednokrotnie muszą docierać też w miejsca, gdzie nie da się dojechać zwykłym autem. Są to sytuacje wymagające działania między innymi na terenach leśnych, wodnych lub w innych miejscach trudno dostępnych, w tym także z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Quady umożliwią funkcjonariuszom na skuteczniejsze prowadzenie działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi, walkę z kłusownikami lub dyscyplinowanie innych użytkowników tego typu pojazdów i motocykli. Jeleniogórscy policjanci wspólnie ze strażami leśnymi prowadzą działania w różnych miejscach powiatu karkonoskiego, a ich celem jest zatrzymanie jeżdżących crossami i quadami po lasach i górskich szlakach. Motocykliści i osoby jeżdżące quadami poruszający się poza drogami wewnętrznymi, po terenie leśnym, dokonują istotnej szkody przyrodniczej.

Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody, ale też sprawić, że spacerowicze i turyści czuli się bezpieczniej i nie narzekali na hałasy.

Sezon motocyklowy trwa. Apelujemy do motocyklistów, aby pamiętali, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Przestrzegali zasad ruchu drogowego: nie przekraczali prędkości; nie wymuszali pierwszeństwa; wykazywali się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbali o odblaskową odzież, która sprawi, że będą bardziej widoczny na drodze.

podinsp. Edyta Bagrowska