Nowa jakość życia u pacjentów z usuniętą krtanią. Zabiegi wszczepienia protezy głosowej w WCSKJ

0
435

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od niedawna realizuje nowy typ zabiegów, które zmieniają życie pacjentów na lepsze. Mowa o operacjach wszczepienia protezy głosowej u osób z usuniętą krtanią (np. w wyniku nowotworu), dzięki której odzyskują oni głos. Jelenia Góra jest drugim po Wrocławiu miastem w województwie dolnośląskim, gdzie wykonywane są takie zabiegi w ramach kontraktu NFZ.

Zabieg wszczepienia protezy głosowej wykonywany jest u osób, które straciły krtań w wyniku np. choroby nowotworowej, przez co mają trudności z prawidłową mową. Samo urządzenie to silikonowa rurka, działająca na zasadzie zastawki, która przepuszcza powietrze w jedną stronę umożliwiając mówienie. Zabiegi wykonywane są zarówno pierwotnie, jak i wtórnie (podczas usunięcia jak i u pacjentów z już usuniętą krtanią), a nad wszystkim czuwają specjaliści z Oddziału Otolaryngologicznego.

Po udanym i nieskomplikowanym zabiegu, osoby bardzo szybko uczą się mówić nowym sposobem – niektórym pacjentom wystarczy zaledwie kilka chwil. Aby wydobyć z siebie dźwięk, wystarczy naciśnięcie przycisku znajdującego się na protezie. Otrzymana mowa jest bardzo zrozumiała, a sami pacjenci bardzo zadowoleni z efektów.

Jelenia Góra jest drugim miastem w województwie dolnośląskim, gdzie tego typu zabiegi realizowane są bezpłatnie, w ramach kontraktu NFZ. Co istotne, po wszczepieniu protezy pacjenci znajdują się pod stałą kontrolą lekarzy z Oddziału Otolaryngologicznego, gdzie muszą pojawić się raz na trzy miesiące w celu wymiany urządzenia na nowe. Cała procedura trwa bardzo szybko, a pacjent jeszcze tego samego dnia wypisywany jest do domu.

źródło: WCSKJ