Nie klikaj w podejrzane linki-możes w ten sposób stracić pieniądze. Jeleniogórscy policjanci ostrzegają przed oszustami

0
345

Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosiła się kobieta, która wystawiła do sprzedaży na portalu internetowym używaną kurtkę. Na wystawianą przez nią odzież znalazł się kupiec, który w wiadomości elektronicznej przesłał link
przekierowujący do bankowości celem otrzymania należności. Kobieta postąpiła zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jej konta zniknęło 6000 zł. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online – nie klikajmy w nieznane linki zwłaszcza, gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzona, która zgłosiła się do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze korzystała z portalu internetowego oferującego do sprzedaży używaną odzież. Za pośrednictwem tej strony wystawiła na sprzedaż damska kurtkę, po czym otrzymała informację, że ktoś jest zainteresowany zakupem. W odebranej wiadomości e- mailowej była instrukcja oraz link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie w ten link było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającą transakcji sprzedaży. Oczywiście niezbędne było także podanie danych do zalogowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej, w związku z czym nie wzbudziło to jej podejrzeń. Kiedy ponownie zalogowała się do banku, zorientowała się, że z jej konta zniknęło 6000 zł. Pieniądze zostały wypłacone w 2 przelewach.

Jeleniogórscy policjanci prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online, szczególnie teraz, kiedy wielu miejscach widzimy wyprzedaże. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!

podinsp. Edyta Bagrowska