Mobilna wystawa Kopernika w Jeleniej Górze

0
195

Po długiej przerwie Centrum Nauki Kopernik uruchomiło wyjazdy Naukobusu z mobilną wystawą Eksperymentuj!

Uczniowie ze szkoły w Jeleniej Górze na dwa dni zmienią się w odkrywców. Sprawdzą, czy tworzenie szyfrów jest trudne, rozwiążą łamigłówki i dowiedzą się, jak zrobić film kartki papieru. 12 i 13 maja w Jeleniej Górze będzie gościł Naukobus prosto z Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa Eksperymentuj!, którą przez dwa dni będzie gościć szkoła udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Wystawa Eksperymentuj! to część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowaną do mniejszych miejscowości.

Dotykanie nauki
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Władysława Broniewskiego przez dwa dni będą cieszyć się samodzielnym eksperymentowaniem. To nie tylko pozwala obudzić ciekawość. Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też sprawdzić, jak utrzymać w powietrzu piłkę plażową. Jednym z ulubionych eksponatów jest „człowiek- układanka” – dzieci próbują umieścić organy wewnętrze we właściwych miejscach, co budzi dużo emocji.

Eksperymenty w domu
Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu. Okazuje się, że można samodzielnie eksperymentować używając tego, co ma się pod ręką. Nawet za pomocą opakowania zwykłych landrynek można stworzyć pomoc, która zobrazuje Twierdzenie Pitagorasa.