KPN apeluje do sportowców i turystów

0
338

Karkonoski Park Narodowy apeluje do sportowców i turystów!

Na terenie KPN obserwujemy od jakiegoś intensywniejszy ruch na drogach wewnętrznych parku, które nie są udostępnione dla ruchu turystycznego oraz w miejscach poza szlakami – na nartostradach, np. w rejonie Bażynowych Skał.

Apelujemy do Was: zawodnicy, turyści, rowerzyści, ultrasi, biegacze, nordic-walkingowcy, dogtrekkingowcy o uwagę i odpowiedzialność względem przyrody i jej uszanowanie.

Prosimy o sprawdzanie czy wybrana przez Was trasa treningu prowadzi szlakiem turystycznym lub drogą dostępną dla ruchu turystycznego. Jeżeli macie wątpliwości co do trasy, to  prosimy, zapytajcie (udostepnianie@kpnmab.pl), będziemy Was informować o tym, które trasy – mimo, że niektóre nie są oznakowane, są udostępnione dla ruchu turystycznego.

W obecnym czasie, szczególnie ważne jest zachowanie spokoju w środkowej części parku, gdzie obserwujemy dużą aktywność zwierząt, w tym powrót wilków w Karkonosze. Ta część parku,  między szlakiem czarnym, Petrówką, a granicą KPN z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, w rejonie II i III drogi to jedne z ważniejszych ostoi zwierzyny, w tym dla dużych drapieżników. Szlaki nie są tu wyznaczone ze względu na zachowanie przestrzeni tylko dla zwierząt, zapewnienie im zwartego i stosunkowo dużego terenu, ciągnącego się od grzbietu Karkonoszy aż po niższe partie gór.

To teren gdzie zwierzęta mają swobodę i spokój w okresie rozrodu – a ten właśnie trwa. Od jakiegoś czasu obserwujemy młodego wilka, który wędruje po parku i prawdopodobnie szuka swojego terytorium. Zachodzi do nas, ale spotkanie z rowerzystą czy większą grupą biegaczy (a tacy też się zdarzają) powoduje jego niepokój.

Rola wilków w ekosystemie jest bardzo ważna, przyczynia się do zachowania równowagi międzygatunkowej. Wilk jest na szczycie piramidy troficznej jako gatunek zamykający cykl żywieniowy w ekosystemie leśnym. Jego wędrówki w wielu miejscach pokrywają się z drogami znajdującymi się w parku. Dlatego też prosimy abyście w ramach swoich treningów wybierali tylko te trasy, które są udostępniane dla ruchu turystycznego.

W ramach inicjatywy #biegaczedlaprzyrody dajmy zwierzętom należną im przestrzeń i spokój. Dziękujemy Wam za zrozumienie, szacunek i uznanie potrzeb zwierząt Karkonoszy – naszych podopiecznych.

Prosimy też o rozpropagowanie wśród waszych aktywnych sportowo i turystycznie znajomych tego apelu.”– KPN.