Galeria BWA zaprasza na wernisaż

0
95

Wernisaż Ryszard Górecki, “SF” odbędzie się w piątek- 30 lipca 2021 roku o godzinie 17.00. Wystawa potrwa do 10 września 2021 r.

“Otwarcie planowane jest przy ul. Długiej 1. Wstęp do Galerii tylko w maseczkach. Prosimy o zrozumienie i cierpliwość”– informuje galeria.

Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji prac artysty w Polsce i Niemczech. Ryszard Górecki to malarz działający na pograniczu dwóch języków, dwóch kultur, dwóch krajów. Jego prace są opowieścią o świecie, w którym bodźcem do tworzenia i jednocześnie elementem dzieła mogą być wyniki giełdowe, pudełko po pizzy, znaleziony na spacerze przedmiot albo ważne wydarzenie historyczne.

Górecki jest malarzem traktującym swoje medium jako precyzyjne narzędzie, które jednak  wymyka się pełnej kontroli. Te dwuznaczności w jego twórczości – będącej hymnem na cześć ludzkiej kreatywnej nieodpowiedzialności – stanowią o jej pesymistycznej i przepojonej równoczesną fascynacją narracji o neoliberalnym świecie współistnienia zła, dobra, nauki, religii, śmierci, witalności, przemocy i miłości. W czasach, gdy artystom zarzuca się niechęć do uniwersalnych narracji, twórczość Góreckiego jest uogólniającą opowieścią o globalnej niepewności, wszechogarniającej niejasności i wielowymiarowości świata, w którym przyszło nam żyć, a którego sens musimy tworzyć na bieżąco, ponieważ nie jest nam dany raz na zawsze.

Wystawa obrazów na płótnie i prac na papierze  pt. „SF” wpisuje się w cykl wystaw Ryszarda Góreckiego, które oprócz BWA w Jeleniej Górze pokazywane były lub będą w latach 2020–2021 w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńskiej Wozowni, Galerii Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Cottbus-Frankfurt O. (Niemcy) i BWA w Zielonej Górze. Każda z ekspozycji stanowi odrębną prezentację dorobku artysty.

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią Bielską BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńską Wozownią, Galerią Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Cottbus  – Frankfurt O. oraz BWA w Zielonej Górze.Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.