Bon turystyczny dla większej grupy rodziców

0
504

Także rodzice, którzy złożyli wniosek o 500+ po 31 grudnia 2021 roku mogą skorzystać z bonu turystycznego. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin. Dotyczy to dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik-grudzień).

Dolnoślązacy wykorzystali do tej pory w całości 165 928 bonów turystycznych z przygotowanych dla nich 324 079.

“Od rodziców z naszego regionu, do branży turystycznej trafiło już 165,5 mln zł., ale mamy wciąż nieaktywowane bony na bagatela aż 50 mln zł” – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także, jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Rzeczniczka dodaje, że niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze (500+) po 31 grudnia 2021 roku.

“Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także mogą liczyć na bon” – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego.

Według danych Polskiej Organizacji Turystycznej dotychczas aktywowanych zostało ponad 3,4 miliona bonów, a do przedsiębiorców turystycznych z tytułu płatności bonami trafiło ponad 2,2 miliarda złotych.

Rodzice uprawnieni do bonu, którzy do tej pory go nie aktywowali przysługujących wciąż mogą to zrobić i skorzystać z możliwości zapłaty bonem do 30 września tego roku. W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała także dla wszystkich beneficjentów programu prosty przewodnik, jak pobrać bon turystyczny, jak aktywować dodatkowe świadczenie dla dziecka z niepełnosprawnością i co zrobić, jeśli beneficjent nie widzi na swoim profilu PUE ZUS zakładki z bonem : https://bonturystyczny.polska.travel/aktywuj-bon

Rodzice mogą bonem zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Opłacą nim także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie lub zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln osób. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji otrzyma indywidualny kod, którym potwierdza transakcję i służy do płatności Polskim Bonem Turystycznym.

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22-11-22-111.