Akcja ” Bezpieczne stoki ” i kontrola zasad reżimu sanitarnego.

0
260

13 grudnia 2020 roku na stoku Dolina Szczęścia w Szklarskiej Porębie pojawili się policjanci i służby sanitarne w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, które również dotyczą zorganizowanych terenów narciarskich. Ponadto w ramach akcji „Bezpieczne stoki” funkcjonariusze edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu.

13 grudnia 2020 roku na stoku Dolina Szczęścia w Szklarskiej Porębie jeleniogórscy policjanci wspólnie z przedstawicielami jeleniogórskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej kontrolowali stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego przez właścicieli oraz osoby korzystające ze stoków.  

Ponadto policjanci edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu, szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach i snowboardzie w kasku, a także rozmawiali o bezpieczeństwie w związku z zagrożeniem Covid-19.

Na stoku działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki” od kilku lat wykonują policyjne patrole narciarskie. Głównym ich celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.

Przypominamy również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Z uwagi na stan epidemii i obowiązujące obostrzenia, wspólne kontrole policjantów z pracownikami sanepidu będą realizowane przez cały sezon narciarski.

podinspektor Edyta Bagrowska