60 lat istnienia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego

0
635

BWA zaprasza na wernisaż, który odbędzie się  21 maja 2021 r. od godz. 17:00 w Jeleniej Górze.

Otwarcie planowane jest przy ul. Długiej 1. Po otwarciu Zwiedzający będą zapraszani do Galerii BWA w grupach dziesięcioosobowych. Wstęp tylko w maseczkach. Prosimy o zrozumienie i cierpliwość– informuje BWA.

Z tej okazji odbędą się dwie wystawy:

Domek Myśliwski
Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego wybrane z ponad 250 fotografii pochodzących z 15 plenerów o nazwie „Domek Myśliwski”. Plenery te organizowane w latach 1978-1990 zaowocowały nowym, innym sposobem widzenia i fotografowania Karkonoszy.

Ku pamięci (wystawa towarzysząca)
Na wystawę składają się stare wyselekcjonowane zdjęcia z archiwum Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz zdjęcia nowe obecnych, byłych i i niesłusznie zapomnianych jego członków.

8 sierpnia 1961 r. szesnastu jeleniogórzan zafascynowanych fotografią założyło „Stowarzyszenie Miłośników Fotografii Amatorskiej”, które po piętnastu latach działalności zmieniło nazwę na „Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne”. Wpływ Stowarzyszenia i jego oddziaływania na środowisko fotograficzne sprawiły, że w 1978 r. powstał oddział JTF-u w Bolesławcu, a następnie 23 kwietnia 1981 r. powstało „Bolesławieckie Towarzystwo Fotograficzne”.Zwieńczeniem ambicji członków naszego Stowarzyszenia było założenie w 1981 r. Karkonoskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Dokonali tego: Jan Kotlarski, Tomasz Olszewski oraz Jerzy Wiklendt.Od 1980 r. odbywa się w Jeleniej Górze „Biennale Fotografii Górskiej”, którego organizatorem było Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, a pomysłodawcą i pierwszym komisarzem był członek naszego Towarzystwa Roman Hryciów. Kolejnym przedsięwzięciem Towarzystwa było i jest organizowanie cyklicznego konkursu fotograficznego „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie”. W bieżącym roku odbędzie się jubileuszowy XXV konkurs obrazujący życie naszego miasta i jego mieszkańców. Wśród wielu wystaw, konkursów i cyklicznych inicjatyw fotograficznych organizowanych przez JTF najbardziej znaczącymi i doniosłymi były plenery zwane „Domkami Myśliwskimi” organizowane piętnastokrotnie w latach 1978-1990. W plenerach tych brały udział towarzystwa fotograficzne z całej Polski z udziałem znanych fotografików. Dzisiejsza fotografia jeleniogórska miała swój początek właśnie na tych plenerach. Sześćdziesięcioletnia działalność Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego zaowocowała zgromadzeniem zbioru liczącego ponad 2000 prac fotograficznych gotowych do publikacji. Należy żywić nadzieję, że ich potencjał artystyczny i dydaktyczny będzie wykorzystany także w przyszłości. Ten długi okres działalności artystycznej JTF-u pragniemy przybliżyć Państwu, zapraszając na naszą jubileuszową wystawę pt. „Domek Myśliwski” oraz wystawę towarzyszącą prezentującą zbiór starych i nowych fotografii pt. „Ku pamięci”. Będzie to ekspozycja obecnych, byłych i niesłusznie zapomnianych członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego– pisze Waldemar Grzelak (członek ZPAF, honorowy członek JTF).

Fot.: J. M. Bożek, 1978, uczestnicy pierwszego pleneru Domek Myśliwski

Komisarz wystaw: Waldemar Grzelak (członek ZPAF, honorowy członek JTF).

  • Współorganizator: Karkonoski Park Narodowy.
  • Sponsorzy wydarzeń w ramach jubileuszu 60 lat JTF:
  • Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców,
  • Ładziński Zakłady Metalowe Prokostal,
  • Muzyczne Radio.
  • Patronat Honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.
  • Wystawę dofinansowano ze środków finansowych Miasta Jeleniej Góry.